Kontakt
64-820 SZAMOCIN
ul. Parkowa 3
woj. wielkopolskie
NIP: 7661003128
tel./fax + 48 67 283 33 66
gsm/; 502 329 573
e-mail: info@jakanie.net
Jąkanie u dorosłych
-
Przyczyn zakłóceń płynności mowy jest wiele, a ponieważ nie są one do końca zbadane, trudno określić jednoznacznie, dlaczego dana osoba ma problem, a inna nie. Wiadomo, że choć samo jąkanie nie jest dziedziczne, to skłonność do jego wystąpienia już tak. Problem z zakłóceniami płynności mowy może wynikać z nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz oddechowego lub niekontrolowanej aktywności mięśni w obrębie aparatu mowy – np. zaciskania strun głosowych, zaciskania mięśni języka itp.
-
W większości przypadków zakłócenia płynności mowy pojawiają się w wieku dziecięcym, a nie leczone – utrwalają się w wieku dorosłym. W niektórych sytuacjach, na przykład pod wpływem silnego stresu, jąkanie może wystąpić nagle. Według oszacowań problem zakłóceń płynności mowy dotyczyć może nawet 45 milionów dorosłych na całym świecie.
Problemy z wymową wywołują spadek poczucia własnej wartości i wzmagają nieśmiałość. Zakłócona płynność mówienia nie musi już być powodem do kompleksów, ograniczeń w życiu towarzyskim czy zawodowym. Z tym problemem można skutecznie walczyć, by całkowicie się z tego wyleczyć.
Jąkanie u dorosłych – jak leczyć?
-
Bardzo ważna jest współpraca z logopedą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia dla jąkających się dorosłych. Kompleksowa terapia logopedyczna obejmuje zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Podczas pracy w grupie osoba z jąkaniem otrzymuje cenne wsparcie. Zauważa, że nie jest osamotniona w swej przypadłości i że w gronie łatwiej jest z nią walczyć.
-
Problemy z płynną mową u dorosłych mogą mieć różną postać. Wiele osób zauważa, że podczas recytowania tekstu wyuczonego na pamięć „zacinanie” w ogóle nie występuje. Inni obserwują nasilenie problemu pod wpływem tremy, emocji, gdy trzeba powiedzieć coś przed innymi, podczas gdy mówienie w samotności przychodzi im płynnie.
-
Leczenie jąkania u dorosłych opiera się przede wszystkim na ćwiczeniu aparatu mowy i mięśni odpowiadających za prawidłowe artykułowanie słów. Ważne są także ćwiczenia oddechowe i analiza sytuacji, w których problemy z mową nasilają się.
Pacjent pracuje z logopedą oraz samodzielnie:
- ćwiczy wymawianie pojedynczych słów i zdań,
- trenuje wolniejszą wymowę,
- przedłuża głoski, sylaby.
Znaczenie w terapii ma także praca ze specjalistą w terenie, dzięki której osoba może oswoić sytuacje stresujące i zmienić swoje nastawienie do problemu.
-
W Centrum Terapii Jąkania w Szamocinie dostępne są turnusy terapeutyczne dla dorosłych z zakłóceniami płynności mówienia. W takim turnusie warto wziąć udział z osobą towarzyszącą, która będzie dodatkowym wsparciem podczas leczenia.
-
Praca w grupie pozwoli osiągnąć trwałe rezultaty. Leczenie w formie turnusu przewyższa spotkania z logopedą w gabinecie, ponieważ pozwala na kompleksową terapię w atmosferze spokoju, odprężenia i relaksu. Pacjent może całkowicie skupić się na swoich potrzebach i na ćwiczeniach.
Terapia logopedyczna osób dorosłych może potrwać dłużej niż w przypadku dzieci. Jednak efekty, jakie osiągamy podczas pracy w Centrum Terapii Jąkania są warte każdego wysiłku i czasu.
Nowa mowa to nowa jakość życia.