Kontakt
64-820 SZAMOCIN
ul. Parkowa 3
woj. wielkopolskie
NIP: 7661003128
tel./fax + 48 67 283 33 66
gsm/; 502 329 573
e-mail: info@jakanie.net
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
1. Ile trwa terapia?
Terapia jąkania u dzieci, jak i u dorosłych trwa docelowo w naszym ośrodku około 1 roku. Terapię rozpoczyna dwutygodniowy turnus, po którym wszyscy pacjenci zaczynają mówić płynnie.
2. Czy dziecko musi przyjechać na terapię z opiekunem? / Czy dorosła osoba jąkająca musi przyjechać na terapię z osobą towarzyszącą?
Jednym z założeń terapii jąkania w naszym Centrum w Szamocinie jest właśnie obecność rodzica lub opiekuna w przypadku dzieci, a w przypadku dorosłych osoby towarzyszącej.
Osoby te stanowią nieocenione wsparcie emocjonalne, a rodzice lub opiekunowie wspomagają swoje dzieci podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Osoby towarzyszące dorosłym pacjentom również mogą czynnie pomagać w wykonywaniu ćwiczeń.
3. Czy terapia jest skuteczna?
Już po pierwszym, dwutygodniowym turnusie nasi pacjenci mówią płynnie, bez jąkania się. Ważne jest jednak kontynuowanie terapii dla utrwalenia efektów.
4. Czy dzieci poniżej 6.r.ż. mogą wziąć udział w terapii?
Z reguły na terapię jąkania przyjmowane są dzieci od 6 roku życia. Młodsze dzieci przyjmowane są wyłącznie w indywidualnych przypadkach.
5. Czy ćwiczenia na terapii są do opanowania przez dzieci?
Ćwiczenia dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta, po zdiagnozowaniu typu jąkania. Są one oczywiście dostosowane do wieku pacjenta. Proszę mieć jednak na uwadze, że to właśnie dzieci są bardziej podatne na leczenie zaburzeń niż dorośli, którzy naukę mówienia już dawno mają za sobą.
6. Czy po 2-tygodniowej terapii pacjenci przestają się jąkać?
Jeśli pacjent stosuje się do zasad terapii i jest przy tym konsekwentny, wyjeżdżając z naszego Centrum nie będzie się jąkać. Należy przy tym pamiętać, że docelowo cała terapia trwa około 1 roku.
7. Jakie są terminy terapii?
Terminy dwutygodniowych turnusów w naszym centrum w 2018r.:
- Luty: 12-24.02.18r.
- Kwiecień/Maj: 23.04.-05.05.18r.
- Czerwiec/Lipiec: 25.06.-07.07.18r.
- Lipiec/Sierpień: 23.07.-04.08.18r.
- Wrzesień/Październik: 24.09.-06.10.18r.
- Listopad/Grudzień: 26.11.-08.12.18r.
8. Jakie są terminy konsultacji?
Przed rozpoczęciem terapii odbywa się także spotkanie kwalifikacyjne, którego celem jest zdiagnozowanie typu jąkania oraz ustalenie szczegółów terapii. Termin spotkania umawiany jest telefonicznie i trwa około 3 godzin. Terapia trwa 13 dni i traktowana jest jako pierwszy etap leczenia – podanie zasad. Następnie, w trakcie rocznej terapii jąkania, spotykam się z pacjentami regularnie – co miesiąc.
9. W jaki sposób można zapisać się na turnus?
Aby zapisać się na turnus, należy wziąć udział w spotkaniu kwalifikacyjnym. W celu umówienia spotkania, proszę o kontakt telefoniczny na numer 67 283 33 66 lub 502 329 573.
10. W jaki sposób mam nakłonić bliską osobę do podjęcia leczenia?
Zmuszanie do podjęcia terapii nie przyniesie oczekiwanych skutków. Aby leczenie zaburzeń mowy było skuteczne, pacjent musi chcieć poddać się terapii jąkania. Usilne nakłanianie do wzięcia udziału w turnusie może przerodzić się w bunt przeciwko zasadom leczenia oraz samym ćwiczeniom.
Z pewnością warto rozmawiać z bliską osobą na temat możliwości leczenia bądź pokazać naszą stronę internetową, żeby osoba jąkająca się miała świadomość istnienia skutecznej terapii jąkania. Tam w zakładce: efekty przed i po terapii – można zobaczyć ludzi, którzy wyleczyli się z jąkania.
11. Gdzie odbywa się terapia jąkania?
Terapia jąkania odbywa się w naszym Centrum w Szamocinie. Dokładny adres to:
ul. Parkowa 3, 64-820 Szamocin.
12. Jak często po 2-tygodniowej terapii grupa spotyka się z logopedą?
Po zakończeniu dwutygodniowego turnusu, grupa spotyka się z logopedą w Centrum Terapii Jąkania w Szamocinie co miesiąc.